Ražby stříbrných pamětních mincí mají v Čechách stálou tradici. Již kníže Boleslav I. razil stříbrné mince - denáry. Jejich popularita postupně upadala a proto byly roku 1300 nahrazeny slavnou stříbrnou mincí, pražským grošem. Tyto historické ražby mincí měli samozřejmě pevně stanovený obsah stříbra. Panovníci se však často z důvodu nedostatku hotovosti uchylovaly k ražbám v nichž se postupně obsah drahého kovu snižoval.
Ražby pamětních medailí nebo mincí jsou typické tím, že mají omezený náklad. Proto jsou takové ražby vhodné pro nejnáročnější sběratele. Pamětní ražby často mívají na reverzu i unikátní číslo, které zajišťuje jedinečnost takové umělecké ražby. Znamená to, že nikdo jiný už nemůže mít to samé číslo.
Stříbrné pamětní medaile a mince – jaký je rozdíl?
Ražby pamětních mincí může v české republice emitovat pouze ČNB. Taková mince má i svojí nominální hodnotu. Tento nominál je ale zpravidla mnohem menší hodnoty než samotná pořizovací cena mince. Stojí-li například pamětní mince 40 000,-Kč, její nominál je třeba jen pouze 10 000,-Kč. Pamětní medaile pak může razit kdokoli.
Jsou-li takové ražby ze zlata nebo stříbra, musí mít také puncovní značku. To je dané zákonem. Platí také to, že pamětní medaile jsou umělecky propracovanější a tématicky nápaditější. Proto se nákup takového uměleckého předmětu hodí jako luxusní dárek pro ty nejvýznamnější příležitosti.