Národní numismatická epopej

Dotazy a objednávky733 559 443každý den od 8.00 do 18.00 hodin

Kategorie produktů

Výkupní cena zlata za 1g

Při sledování výkupních cen zlata je důležité si uvědomit, že aktuální ceny jsou vztahovány na zlato v nejvyšší ryzosti 999, 24 karátů. Proto je potřeba v první řadě vědět, jaké zlato máme ve vlastnictví. K určení pomáhají tzv. puncovní značky. Puncovní značky států jsou odlišné a proto kvalitu zlata může chemickou cestou zjistit i zlatník.

Zde vám pro vaši orientaci představujeme české puncovní značky. Nejkvalitnější zlato 999/1000, 24 karátů je označené puncovní značkou s hlavou orla a číslem nula a právě cena takového zlata je každý den aktualizována na Londýnské burze. Hodnota je uváděna v dolarech při ceně 1 unce zlata což je 31,1g. Proto je nejlepší podívat se na aktuální cenu v korunách za 1 gram na portál kitco.cz.

puncovní značky v ČR 001 (640x421)

Vývoj cen zlata za posledních 15 let

Hlavní světovou měnou je americký dolar a většina ostatních měn je na něj navázaná. V 19. století byl dolar podložen zlatem. K první odluce papírové měny od zlata došlo ve dvacátých a třicátých letech 20.století. Od té doby se odluka procentuelně stále více zvětšovala, až byla administrativně zcela osvobozena závislost dolaru na zlatu. V dnešní době je hlavním faktorem ovlivňování „tvrdosti“ měn především ekonomický vývoj a síla ekonomických ukazatelů států.

Vzhledem k množství papírových peněz v oběhu a jeho neustálým navyšováním můžeme říci, že jejich hodnota je velmi relativní, neboť ji ovlivňuje globální systém. Indikovat hodnotu papírového oběživa podle cen zlata je sice zavádějící, nicméně platí už 6 000 let, že je prověřenou jistotou, což se o papírových penězích říci nedá.

Zvláště investice do uměleckého zlata se může v budoucnosti zhodnotit mnohem více než jen podle aktuální výkupní ceny za 1 gram. Ještě kolem roku 2000 byla cena zlata v korunách kolem 200 až 300 korun. Po patnácti letech se jeho cena zvedla čtyř až pětkrát. V současné době se pohybuje kolem 950,-Kč /1g.

NNE_200x270_Historie_revue[1] (474x640)