Národní numismatická epopej

Dotazy a objednávky733 559 443každý den od 8.00 do 18.00 hodin

Kategorie produktů

Cenné sběratelské mince

Historická věda zabývající se obecně oběživem ( i papírovým) nebo ražbou vzácných pamětních mincí nebo medailí se nazývá numismatika. V širším slova smyslu se numismatika zabývá i bankovkami, šeky, cennými papíry, směnkami. Tato věda klade důraz na vývoj a funkci platebních prostředků. Pojednává jak o období před mincovním tak i současném v době kreditních platidel. Protože platidla mají historickou úlohu jsou významným pramenem poznání.

Numismatika nastavuje pravidla, díky kterým se historické a současné ražby mohou mnohonásobně zhodnocovat. Vybrané ražby se tak časem stávají vzácnou cenností. Podle chronologického dělení je možné cenné sběratelské mince dělit na starověké, středověké a novověké. Cenné mince jsou zdrojem informací o době v níž vykonávaly svojí funkci.

Mincovní právo tzv.regál bylo výhradní právo panovníka razit mince. Právo kontroly nad kvalitou mincí však bylo historicky díky mocenskému postavení vladaře zneužíváno a vedlo k ražbě tzv. znehodnocených dlouhých mincí. Postupně proto získaly konvenční charakter i když byly podloženy zlatem a to až do 70 let 20. Století, kdy došlo k definitivnímu odstoupení od zlata. V dnešní době jsou proto oblíbeny zlaté ražby buď sběratelských kolekcí a nebo ražby k významným jubileím či událostem. Takové ražby jsou a budou sběratelsky velmi ceněny.

. k-65-karel-gott-2014 nejvyznamnejsi-cesky-zpevak-popularni-hudby

 

Vzácné československé a české mince

Vzácným příkladem mincí jsou třeba 5 haléř 1924, 25 haléř 1932, 1 hliníková koruna 1947, 5 Kč 1937, 5 Kč 1951 (prakticky všechny na trhu jsou padělky), 10 Kč 1933. Například desetikorunová mince z roku 1933 je rarita, ale ta samá desetikoruna z let 1932 a 1933 nemá o moc větší hodnotu, než je obsah stříbra. Samozřejmě, že podobné mincovní vzácnosti se najdou v jakémkoli desetiletí, je však potřeba doplnit, že takové mincovní speciality udělají radost pouze úzkému okruhu sběratelů a ceny těchto mincí nemusí být nijak závratné. Například vzácná ražba 10 Kč z roku 1993 jíž bylo vyraženo v Německu 10 000 ks, tak taková mince se prodává za 15 000,-Kč.

Proto si dovoluji tvrdit, že daleko cennější jsou právě pamětní umělecké ražby ze zlata nebo stříbra. Především jednorázové ražby jakou byla třeba v roce 2013 ražba pamětních medailí Karel Gott. Takové ražby se budou každopádně zhodnocovat a to proto, že jsou velkou vzácností. Například zlatá česká mutace v množství 250 ks byla prakticky vyprodána mezi 20h a půlnocí dne, kdy slavnostní ražba proběhla. Pokud tedy takovou medaili vlastníte, můžete si pogratulovat a pokud ne, tak se pokuste koupit od České mincovny alespoň její ekvivalent v jiné mutaci. Českou zlatou půl unci, uncovku ve stříbře, či provedení v ruské nebo německé ve zlaté či stříbrné mutaci.